HISTORIA KRZESZOWA

HISTORIA KRZESZOWA

Krzeszów to miejscowość położona w Kotlinie Krzeszowskiej, w Sudetach, na południe od Kamiennej Góry. Miejscowość położona nad rzeką Zadrną. Przez Krzeszów przebiega Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym.

Pierwsze wzmianki o Krzeszowie ściśle wiążą się z dynastią Piastów śląskich. Historia tego miejsca ma początek w 1242 roku. Wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna w darowiźnie, funduje opactwo benedyktynom, którzy docierają do Krzeszowa z Czech. Jednak 50. lat później Bolko I, książę świdnicko-jaworski, przekazuje klasztor cystersom. Od tego momentu rozkwit tego miejsca nabiera prędkości, będąc jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych po Świdnicę i Strzegom.

EUROPEJSKA PERŁA BAROKU

Historia opactwa

Cystersi zostali sprowadzeni do Krzeszowa przez księcia Bolka I Surowego z Henrykowa w 1292 r. na miejsce benedyktynów. W XVII w. powstało popularne bractwo św. Józefa. Najpierw wzniesiono kościół nazwany jego imieniem, a następnie świątynię klasztorną, kalwarię, dom gościnny opata, Mauzoleum Piastów z linii świdnicko-jaworskiej.

W 1770 r. rozpoczęto budowę kościoła klasztornego pw. Wniebowzięcia NMP, który obecnie jest największą barokową świątynią Śląska, uznawany za perłę baroku. Dominującym elementem wnętrza jest 24-metrowy ołtarz główny ozdobiony m.in. posągami 9 chórów anielskich. Centralne miejsce zajmuje cudowny obraz Bogurodzicy, datowany na XIII wiek (najstarsza ikona w Europie Środkowej).

Kościół św. Józefa zbudowano w latach 1690 – 1696, służył jako świątynia parafialna dla ludności Krzeszowa i bractwa św. Józefa liczącego w szczytowym momencie 100 tys. osób. Projektanci wnętrza wzorowali się na kaplicy sykstyńskiej. Malarz Michał Willmann, zwany śląskim Rembrandtem, stworzył tu ogromne dzieło, liczące ponad 50 polichromii będące największy zbiorem fresków w Europie na północ od Alp. Po 1741 r., gdy Śląsk zajęły Prusy klasztor uległ sekularyzacji, wyposażenie wywieziono do Wrocławia, a kościół zakonny stał się parafialnym. W 1919 r. budowlę przejęli benedyktyni z Pragi, a podczas wojny hitlerowcy. Po wojnie w klasztorze zamieszkały siostry benedyktynki wysiedlone ze Lwowa. W 2004 opactwo zostało uznane za pomnik historii.

Warto odwiedzić:

  • Opactwo Cystersów
  • Wieżę widokową
  • Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – nazywana jest “Europejska perłą baroku”
  • Kościół Św. Józefa
  • Mauzoleum Piastów Śląskich
  • Kalwarię Krzeszowska
  • Górę Św. Anny

OKOLICZNE ATRAKCJE

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym więcej

Projekt Arado – Zaginione labolatorium Hitlera w Kamiennej Górze więcej

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze więcej

Jezioro Bukowskie więcej

Głazy Krasnoludków więcej

Chełmsko Śląskie więcej

Zamek w Bolkowie więcej

Zamek Książ w Wałbrzychu więcej

Karpacz i okolice więcej

Góra Śnieżka więcej

Skalne Miasto w Czechach więcej